
Air Conditioner for Enclosure, 115V, 8500 BTU, 2489W, 36 x 11.500 x 14", Steel
Item #: 0099061
Cat #: N360816G050
UPC: 783510219246
$ 7938.11 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
Air Conditioner for Enclosure, Indoor Narrow Spectracool Series, 115 Volt, 8500 BTU, 2489 Watt, 36 x 11.500 x 14 Inch, Steel With Light Gray Finish
Overview
Air Conditioner for Enclosure, Indoor Narrow Spectracool Series, 115 Volt, 8500 BTU, 2489 Watt, 36 x 11.500 x 14 Inch, Steel With Light Gray Finish
Spectracool Narrow Compact Indoor Air Conditioners are designed to accommodates 12 inch deep cabinets, use R143A earth friendly refridgerants, and are UL listed to save customers time and money with agency approvals.
Also known as: 783510219246, N360816G050, HOFN360816G050
Specifications
| Width: | 11.500 in |
| Depth: | 14 in |
| Color: | Light Gray |
| Height: | 36 in |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4 |
| Mounting: | Side wall |
| Weight: | 112 lb |
| Width: | 11.500 in |
| Color: | Light Gray |
| Finish: | Powder Coated |
| Mounting: | Side wall |
| Depth: | 14 in |
| Height: | 36 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4 |
| Weight: | 112 lb |