Cat #: PUH1215T
UPC: 093319209820
Company wide:
82 in stock
Documents & Guides
Portable Fan Forced Heater, 120V 750W/1500W, 216 CFM Fan, Cord: 6', Build in Thermostat, Color: Grey and Black
Overview
The PUH1215T personal utility heater is designed to provide a back-up heating source at an affordable price. The convenient 6 foot cord allows greater mobility to areas needing heat. Easily set the desired temperature with the built-in thermostat. The auto-reset high-limit temperature control provides overheat protection. Standard color: grey body, black grill and handle. Built-In Thermostat To Control Comfort. Dual On/Off Switches (750W Each). 6 Foot Cord With Plug - 120V. Ceramic Heating Elements Means Lower Running Temperatures. Rugged Metal Case For Durability. Comfort Grip Handle. Lighted ON/OFF Power Indicator. Permanently Lubricated Motor. 1-year warranty.