
$ 2592.51 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
ENCLOSURE 60.00X36.00X16.00
Overview
ENCLOSURE 60.00X36.00X16.00
This single-door enclosure solution has been redesigned to achieve a universal rating, with the enclosure suitable for both indoor and outdoor applications. All hardware is stainless steel, including the screw-down door clamps and heavy-gauge hinge pin. The door clamp count and position has been re-defined to achieve optimal compression of the seamless, foam-in-place gasket. As with many nVent HOFFMAN enclosure solutions, this solution is finished both inside and out in a premium, polyester powder paint that enhances corrosion protection.
Also known as: 783510627577, A603616LPLG, HOFA603616LPLG
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Height: | 60 in |
| Depth: | 16 in |
| Width: | 36 in |
| Material: | Steel |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Weight: | 178 lb |
| Color: | Light Gray |
| Depth: | 16 in |
| Material: | Steel |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Height: | 60 in |
| Width: | 36 in |
| Finish: | Powder Coated |
| Weight: | 178 lb |