
195W Linear High Bay Pro, 40/50K, White
Item #: 2209285
Cat #: LHBP195
UPC: 706762814700
Overview
The revolutionary All-In-One 120-480v driver solution. With the ability to also switch between two beam distributions in a single lens, this fixture is a game changer.
The only Linear High Bay fixture in the industry featuring an All-In-One 120-480v driver. This revolutionary fixture also incorporates 2 beam patterns in one lens allowing you to switch from Standard to Aisle distribution with NO TOOLS – IN SECONDS.
The Linear High Bay Pro delivers multiple innovative features – all in ONE product.
Simplified Planning: Streamline facility auditing and ordering with a fixture that provides 120-480v versatility. No more counting low and high voltage product needs separately! Efficient Inventory: Selectable wattage and CCT feature reduces SKUs on the shelves for distributors. Easy Flexibility: Toolless lens rotation feature provides easy switch from standard (90° x 90°) to aisle (45° x 110°) distributions.
Specifications
| Lumens: | 25000 |
| Color Temperature: | 4000 (Cool White), 5000 (Bright White), Selectable |
| Color Rendering Index (CRI): | 80 |
| Color: | White |
| Wattage: | 174 |
| Length: | 19.500 in |
| Light Technology: | LED |
| Dimmable: | Yes |
| Volts AC Range: | 120 - 480 |
| Standards: | DLC Listed (Premium) |
| Width: | 12.010 in |
| Lumens: | 25000 |
| Color Rendering Index (CRI): | 80 |
| Wattage: | 174 |
| Light Technology: | LED |
| Volts AC Range: | 120 - 480 |
| Width: | 12.010 in |
| Color Temperature: | 4000 (Cool White), 5000 (Bright White), Selectable |
| Color: | White |
| Length: | 19.500 in |
| Dimmable: | Yes |
| Standards: | DLC Listed (Premium) |