
$ 3190.22 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
COMB ENC 1DR W MP
Overview
COMB ENC 1DR W MP
The mild steel single door combinable floor standing enclosure range, MCS, with a IP 55 protection degree, is available off the shelf in many different sizes. This enclosure range is well suited for many different applications. The risk for component failure, and with that unnecessary downtime, is eliminated as water and dust are prevented from entering the enclosure.
Also known as: 783510494575, MCS18104R5, HOFMCS18104R5
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| Height: | 70.870 in |
| Width: | 39.370 in |
| Depth: | 15.750 in |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Weight: | 286.60 lb |
| Color: | Light Gray |
| Height: | 70.870 in |
| Depth: | 15.750 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Material: | Steel |
| Width: | 39.370 in |
| Finish: | Powder Coated |
| Weight: | 286.60 lb |