
VJ 806 W/ NON-METALLIC HINGE / 2 CORNER SCREWS
Item #: 2112743
Cat #: VJ806NHW
UPC: 635394014342
$ 205.28 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
VJ 806 W/ NON-METALLIC HINGE / 2 CORNER SCREWS
Overview
VJ 806 W/ NON-METALLIC HINGE / 2 CORNER SCREWS
VJ enclosures are designed for use as electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contact.
Also known as: 635394014342, VJ806NHW, HOFVJ806NHW
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Fiberglass |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Depth: | 4.920 in |
| Width: | 7.320 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Height: | 9.320 in |
| Weight: | 3.800 lb |
| Color: | Light Gray |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Width: | 7.320 in |
| Height: | 9.320 in |
| Material: | Fiberglass |
| Depth: | 4.920 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Weight: | 3.800 lb |