
$ 195.62 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
VJ806 HNGSCRWCVR WHT FRP
Overview
VJ806 HNGSCRWCVR WHT FRP
VJ enclosures are designed for use as electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contact.
Also known as: 635394054584, VJ806HWWHITE, HOFVJ806HWWHITE
Specifications
| Material: | Fiberglass |
| Color: | White |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Depth: | 4.920 in |
| Width: | 7.320 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Height: | 9.320 in |
| Weight: | 3.800 lbs |
| Material: | Fiberglass |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Width: | 7.320 in |
| Height: | 9.320 in |
| Color: | White |
| Depth: | 4.920 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Weight: | 3.800 lbs |