
VM 755 W/ 6 22.5MM PUSH BUTTON HOLES
Item #: 2026553
Cat #: VM755PBM6
UPC: 635394550895
$ 138.87 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
VM 755 W/ 6 22.5MM PUSH BUTTON HOLES
Overview
VM 755 W/ 6 22.5MM PUSH BUTTON HOLES
The VM Series enclosure is designed for use as insulated electrical junction boxes, terminal wiring boxes, instrument housings, electrical control boxes and push-button housings in wet, dusty and corrosive environments.
Also known as: 635394550895, VM755PBM6, HOFVM755PBM6
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Polyester |
| Height: | 7 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Finish: | Smooth Gloss |
| Width: | 5.030 in |
| Depth: | 5.030 in |
| Standards: | Build America Buy America Compliant |
| Color: | Light Gray |
| Height: | 7 in |
| Finish: | Smooth Gloss |
| Depth: | 5.030 in |
| Material: | Polyester |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Width: | 5.030 in |
| Standards: | Build America Buy America Compliant |