
SpectraCool Narrow Advanced Corrosion Protection Lvl 2, 6000BTU 460V, Lt Gray, Steel
Item #: 1381823
Cat #: N360646G800
UPC: 783510357597
Call for price
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Narrow Advanced Corrosion Protection ACs utilize corrosion protection advanced coatings. This SpectraCool Narrow Advanced Corrosion Protection Lvl 2, N360646G800 item is rated 6000BTU 460V with material of Steel color Lt Gray.
Overview
SpectraCool Narrow Advanced Corrosion Protection ACs utilize corrosion protection advanced coatings. This SpectraCool Narrow Advanced Corrosion Protection Lvl 2, N360646G800 item is rated 6000BTU 460V with material of Steel color Lt Gray.
SpectraCool Narrow with Advanced Corrosion Protection Solutions provide industry leading corrosion protection to components critical to the performance of the air conditioner. For applications where air conditioners are exposed to harsh, corrosive, chemical elements. Hoffman utilizes advanced coatings to protect the critical components, extending their life and optimizing the extended performance level of the product.
Also known as: 783510357597, N360646G800, HOFN360646G800
Specifications
| Width: | 11.500 in |
| Depth: | 14 in |
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| Height: | 36 in |
| BTU: | 6000 |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Wattage: | 1757 |
| Width: | 11.500 in |
| Color: | Light Gray |
| Height: | 36 in |
| Finish: | Powder Coated |
| Wattage: | 1757 |
| Depth: | 14 in |
| Material: | Steel |
| BTU: | 6000 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |