
SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 2, 8000BTU 460V, Lt Gray, Steel
Item #: 1381821
Cat #: G520846G800
UPC: 783510356750
$ 11174.21 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Advanced Corrosion Protection ACs utilize advanced coatings extending life of unit. This SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 2, G520846G800 item is rated 8000BTU 460V with material of Steel color Lt Gray.
Overview
SpectraCool Advanced Corrosion Protection ACs utilize advanced coatings extending life of unit. This SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 2, G520846G800 item is rated 8000BTU 460V with material of Steel color Lt Gray.
SpectraCool Air Conditioners are available in three sizes that offer a broad range of cooling capacities and configurations. These units deliver reliable enclosure cooling in demanding environments that features reliable design, clean appearance, easy installation, and a filterless design.
Also known as: 783510356750, G520846G800, HOFG520846G800
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Wattage: | 3500 |
| Material: | Steel |
| BTU: | 8000 |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Width: | 17.120 in |
| Height: | 52.690 in |
| Depth: | 11.660 in |
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| Finish: | Powder Coated |
| Width: | 17.120 in |
| Depth: | 11.660 in |
| Wattage: | 3500 |
| BTU: | 8000 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Height: | 52.690 in |