
SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 1, 4000BTU 115V, Lt Gray, Steel
Item #: 1381748
Cat #: G280416G700
UPC: 783510356316
$ 6818.76 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Advanced Corrosion Protection ACs utilize advanced coatings extending life of unit. This SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 1, G280416G700 item is rated 4000BTU 115V with material of Steel color Lt Gray.
Overview
SpectraCool Advanced Corrosion Protection ACs utilize advanced coatings extending life of unit. This SpectraCool Advanced Corrosion Protection Lvl 1, G280416G700 item is rated 4000BTU 115V with material of Steel color Lt Gray.
SpectraCool Air Conditioners are available in three sizes that offer a broad range of cooling capacities and configurations. These units deliver reliable enclosure cooling in demanding environments that features reliable design, clean appearance, easy installation, and a filterless design.
Also known as: 783510356316, G280416G700, HOFG280416G700
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| BTU: | 4000 |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Height: | 28.590 in |
| Wattage: | 1172 |
| Width: | 17.010 in |
| Depth: | 11.180 in |
| Color: | Light Gray |
| BTU: | 4000 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Wattage: | 1172 |
| Depth: | 11.180 in |
| Material: | Steel |
| Finish: | Powder Coated |
| Height: | 28.590 in |
| Width: | 17.010 in |