
High-Temp Cable Tie, 8.3"/40lb, Black
Item #: 1251908
Cat #: T40R0HSM4
UPC: 089306080169
$ 0.32 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
High-Temp Cable Tie, 8.3" Long, UL Rated, 40lb Tensile Strength, PA66HS, Black, 1000/pkg
Overview
High-Temp Cable Tie, 8.3" Long, UL Rated, 40lb Tensile Strength, PA66HS, Black, 1000/pkg
T-Series Cable Ties feature inside serrations to provide a positive hold on wire and cable bundles. The head design guarantees high tensile strength and a low insertion force. The bent tail design allows quick and simple installations by hand. For high-volume applications, tensioning tools are available to ensure consistent and safe installation.
Also known as: 089306080169, T40R0HSM4, TYNT40R0HSM4
Specifications
| Size: | Standard |
| Color: | Black |
| Weight Capacity: | 40 lbs |
| Material: | Nylon |
| Length: | 8.300 in |
| Width: | 0.200 in |
| Type: | Weather Resistant |
| Diameter Range: | 2.200 in |
| Size: | Standard |
| Weight Capacity: | 40 lbs |
| Length: | 8.300 in |
| Type: | Weather Resistant |
| Color: | Black |
| Material: | Nylon |
| Width: | 0.200 in |
| Diameter Range: | 2.200 in |