
SpectraCool Indoor/Outdoor G57, 20000BTU 230V, Lt Gray, Steel
Item #: 0916370
Cat #: G572026G050
UPC: 783510208172
$ 12047.23 EA
Company wide:
3
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Indoor/Outdoor G57, G572026G050 item is rated 20000BTU 230V with material of Steel color Lt Gray.
Overview
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Indoor/Outdoor G57, G572026G050 item is rated 20000BTU 230V with material of Steel color Lt Gray.
SpectraCool Air Conditioners are available in three sizes that offer a broad range of cooling capacities and configurations. These units deliver reliable enclosure cooling in demanding environments that features reliable design, clean appearance, easy installation, and a filterless design.
Also known as: 783510208172, G572026G050, HOFG572026G050
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4 |
| Width: | 20.870 in |
| Depth: | 15.280 in |
| Height: | 57.690 in |
| Mounting: | Side wall |
| Weight: | 224 lb |
| Color: | Light Gray |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4 |
| Depth: | 15.280 in |
| Mounting: | Side wall |
| Finish: | Powder Coated |
| Width: | 20.870 in |
| Height: | 57.690 in |
| Weight: | 224 lb |