
SpectraCool Indoor G28, 4000BTU 115V, Brushed, SS304
Item #: 0911172
Cat #: G280416G051
UPC: 783510209322
$ 7747.32 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Indoor G28, G280416G051 item is rated 4000BTU 115V with material of SS304 finish Brushed.
Overview
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Indoor G28, G280416G051 item is rated 4000BTU 115V with material of SS304 finish Brushed.
SpectraCool Air Conditioners are available in three sizes that offer a broad range of cooling capacities and configurations. These units deliver reliable enclosure cooling in demanding environments that features reliable design, clean appearance, easy installation, and a filterless design.
Also known as: 783510209322, G280416G051, HOFG280416G051
Specifications
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Height: | 28.590 in |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Finish: | Brushed #3 |
| Wattage: | 1172 |
| Width: | 17.010 in |
| BTU: | 4900 |
| Depth: | 11.180 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Wattage: | 1172 |
| BTU: | 4900 |
| Height: | 28.590 in |
| Finish: | Brushed #3 |
| Width: | 17.010 in |
| Depth: | 11.180 in |