
SpectraCool Outdoor with Heat G28, 4000BTU 230V, Lt Gray, Steel
Item #: 0882708
Cat #: G280426G150
UPC: 783510209384
$ 8221.87 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Outdoor with Heat G28, G280426G150 item is rated 4000BTU 230V with material of Steel color Lt Gray.
Overview
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in full spectrum of environments. This SpectraCool Outdoor with Heat G28, G280426G150 item is rated 4000BTU 230V with material of Steel color Lt Gray.
SpectraCool Air Conditioners deliver reliable enclosure cooling in demanding environments that features a new, filterless design. With its energy-efficient compressor and new earth-friendly refrigerant, SpectraCool Air Conditioners are available in three configurations that offer a broad range of cooling capacities.
Also known as: 783510209384, G280426G150, HOFG280426G150
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Height: | 28.590 in |
| Width: | 17.010 in |
| Depth: | 10.180 in |
| Wattage: | 1435 |
| BTU: | 4900 |
| Color: | Light Gray |
| Finish: | Powder Coated |
| Height: | 28.590 in |
| Depth: | 10.180 in |
| BTU: | 4900 |
| Material: | Steel |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Width: | 17.010 in |
| Wattage: | 1435 |