
PolyPro Type 4X, 14.02x12.01x8.35, Polyester
Item #: 0744762
Cat #: A14128PHC
UPC: 783510170776
$ 274.11 EA
Company wide:
39
in stock
Documents & Guides
PolyPro Polyester Enclosures are lightweight designed to withstand harsh, corrosive environments. This PolyPro Type 4X, A14128PHC item measures 14.02x12.01x8.35 inches with a material of Polyester.
Overview
PolyPro Polyester Enclosures are lightweight designed to withstand harsh, corrosive environments. This PolyPro Type 4X, A14128PHC item measures 14.02x12.01x8.35 inches with a material of Polyester.
nVent HOFFMAN HOFA14128PHC PolyPro polyester enclosures perform exceptionally well in applications where harsh chemicals, weather extremes and corrosive environments demand toughness from a lightweight enclosure. Providing excellent ultraviolet protection and a tight environmental seal, these versatile, feature-rich enclosures are also recyclable.
Also known as: 783510170776, A14128PHC, HOFA14128PHC
Features & Benefits
- Non-glass-filled polyester material offers superior UV resistance; eliminates fiberbloom associated with fiberglass
- Provides excellent chemical resistance to a broad range of solvents, alkalis and acids
- Resists cracking and provides excellent impact resistance
- Lighter-weight than fiberglass
- Recyclable
- Easy, dustless in-field modifications using standard tools
- Overlapping tongue-and-groove raised cover and gasket provide a secure Type 4X seal
- Removable snap-hinge cover allows for easy access to cover and body for modifications
- Molded layout grid on inside of body and solid covers assists with component mounting
- Molded-in embosses for rear panel mounting
Specifications
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Material: | Polyester |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 8 in |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Height: | 14 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Standards: | Build America Buy America Compliant |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Width: | 12 in |
| Mounting: | Surface |
| Height: | 14 in |
| Standards: | Build America Buy America Compliant |
| Material: | Polyester |
| Depth: | 8 in |
| Color: | Gray |
| Special Program: | Hoffman On Demand |