
Screw-Cover Drip-Shield Type 3R no Knockouts, 4x4x4, Gray, Steel
Item #: 0611145
Cat #: A4R44NK
UPC: 783510134785
$ 49.79 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
Drip-Shield Screw-Cover, Type 3R is used as a wiring or junction box in outdoor applications. This Screw-Cover Drip-Shield Type 3R no Knockouts, A4R44NK item measures 4x4x4 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Drip-Shield Screw-Cover, Type 3R is used as a wiring or junction box in outdoor applications. This Screw-Cover Drip-Shield Type 3R no Knockouts, A4R44NK item measures 4x4x4 inches with a material of Steel colored Gray.
Use this enclosure with or without knockouts in outdoor applications as a wiring or junction box.
Also known as: 783510134785, A4R44NK, HOFA4R44NK
Features & Benefits
- Drip shield top and seam-free sides, front, and back protect from rain, snow, or sleet
- Slip-on removable cover fastened with plated steel screws along bottom edge
- Handles on larger sizes (see table)
- Embossed mounting holes on back of enclosure
- Knockouts in bottom of 16 and 14 gauge enclosures
- Provision for padlocking
- No gasketing
- Enclosures are finished with paint over plated surfaces
- Top and bottom thickness gauge is the same as the body thickness gauge unless otherwise noted in table
Specifications
| Depth: | 4 in |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Width: | 4 in |
| Height: | 4 in |
| Material: | Steel |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3R, NEMA 3 |
| Knockouts: | No |
| Depth: | 4 in |
| Color: | Gray |
| Height: | 4 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3R, NEMA 3 |
| Mounting: | Surface |
| Width: | 4 in |
| Material: | Steel |
| Knockouts: | No |