
Pushbutton Screw Cover Type 4X, 1PBx30.5mm, SS316
Item #: 0425137
Cat #: E1PBSS6
UPC: 783510848903
$ 524.06 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
This stainless steel enclosure is pre-punched for easy installation of 30.5mm or 22.5mm components. This Pushbutton Screw Cover Type 4X, E1PBSS6 item measures 1PBx30.5mm with a material of SS316.
Overview
This stainless steel enclosure is pre-punched for easy installation of 30.5mm or 22.5mm components. This Pushbutton Screw Cover Type 4X, E1PBSS6 item measures 1PBx30.5mm with a material of SS316.
nVent HOFFMAN HOFE1PBSS6 enclosures feature nVent HOFFMAN's exclusive PowerGlide Handle with 3-point latching, ideal for indoor or outdoor applications that require corrosion protection, convenient access, and padlocking security.
Also known as: 783510848903, E1PBSS6, HOFE1PBSS6
Features & Benefits
- Prepunched 30.5mm or 22.5mm holes
- Seams continuously welded and ground smooth
- Captivated cover screws thread into sealed wells
- Bonding provision on door; grounding nut on body
- 4-way pushbutton holes accept all brands of oil-tight pushbuttons, switches and pilot lights
- Enclosures with more than one column of pushbutton holes have internal detachable hinge to hold cover open during wiring, yet permit immediate removal
- Oil-resistant gasket
Specifications
| Type: | Enclosure - 1 Element |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X |
| Height: | 3.500 in |
| Weight: | 1.500 lb |
| Width: | 4.250 in |
| Depth: | 2.750 in |
| Material: | Stainless Steel 316L |
| Finish: | Brushed #4 |
| Type: | Enclosure - 1 Element |
| Height: | 3.500 in |
| Width: | 4.250 in |
| Material: | Stainless Steel 316L |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X |
| Weight: | 1.500 lb |
| Depth: | 2.750 in |
| Finish: | Brushed #4 |