This product has been discontinued.

1-75W A-19 RECSD STEP LT Satin Aluminum
Item #: 0313519
Cat #: P6818-16
UPC: 785247681808
Call for price
Company wide:
0
in stock
Discontinued
Documents & Guides
1-75W A-19 RECSD STEP LT Satin AluminumCast aluminum, porcelain socket, reflector, tempered glass. Two 1/2 in I.P. for conduit entry. For poured concrete and masonry installations.
Overview
1-75W A-19 RECSD STEP LT Satin AluminumCast aluminum, porcelain socket, reflector, tempered glass. Two 1/2 in I.P. for conduit entry. For poured concrete and masonry installations.
Also known as: 785247681808, P6818-16, PROP681816
Specifications
| Base: | Medium Screw (E26) |
| Type: | Step Light |
| Wattage: | 75 |
| Volts AC: | 120 |
| Diameter: | 8 3/4 in |
| Length: | 5.875 in |
| Color: | White Glass |
| Standards: | California Proposition 65 |
| Light Technology: | Incandescent |
| Base: | Medium Screw (E26) |
| Wattage: | 75 |
| Diameter: | 8 3/4 in |
| Color: | White Glass |
| Light Technology: | Incandescent |
| Type: | Step Light |
| Volts AC: | 120 |
| Length: | 5.875 in |
| Standards: | California Proposition 65 |