
Compact Series Enclosure Type 4X, 75x80x57mm, Gray, Aluminum
Item #: 0300207
Cat #: CCA886
UPC: 783510666002
$ 79.94 EA
Company wide:
3
in stock
Documents & Guides
This Compact Series aluminum enclosure is for indoor or outdoor use in corrosive environments. This Compact Series Enclosure Type 4X, CCA886 item measures 75x80x57mm with a material of Aluminumcolored Gray.
Overview
This Compact Series aluminum enclosure is for indoor or outdoor use in corrosive environments. This Compact Series Enclosure Type 4X, CCA886 item measures 75x80x57mm with a material of Aluminumcolored Gray.
Compact Series Enclosures are for use in indoor or outdoor applications, these enclosures protect components and controls in corrosive environments.
Also known as: 783510666002, CCA886, HOFCCA886
Features & Benefits
- Cast Aluminum material
- No welded seams or sharp corners
- Stainless steel captivated cover screws placed outside sealed area
- Two to four grounding screws located on enclosure back wall
- Oil-resistant, seamless foam-in-place gasket
- Tongue-and-groove sealing construction
- Threaded internal bosses provided for mounting optional panels, rails and other components
- Mounting holes provided in corners outside of gasketed area
Specifications
| Material: | Cast Aluminum |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Color: | Gray |
| Mounting: | Wall |
| Height: | 2.950 in |
| Width: | 3.150 in |
| Depth: | 2.240 in |
| Finish: | Powder Coated, Painted |
| Knockouts: | No |
| Material: | Cast Aluminum |
| Color: | Gray |
| Height: | 2.950 in |
| Depth: | 2.240 in |
| Knockouts: | No |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Mounting: | Wall |
| Width: | 3.150 in |
| Finish: | Powder Coated, Painted |