
Hinged-Cover with Knockouts Type 1, 16.00x16.00x6.00, Gray, Steel
Item #: 0282394
Cat #: AHE16X16X6
UPC: 783510859206
$ 142.97 EA
Company wide:
4
in stock
Documents & Guides
Hinged-Cover with Knockouts Type 1 have recessed, slotted flush latch, knockouts on all four sides. This Hinged-Cover with Knockouts Type 1, AHE16X16X6 item measures 16.00x16.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Hinged-Cover with Knockouts Type 1 have recessed, slotted flush latch, knockouts on all four sides. This Hinged-Cover with Knockouts Type 1, AHE16X16X6 item measures 16.00x16.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
For more than 75 years, customers have relied on nVent HOFFMAN to deliver the industry’s most comprehensive portfolio. Paired with panel shop automation solutions, our high-quality NEMA and IEC enclosure and cooling offerings are suitable for vast range of verticals and applications. Whether it is Commercial Construction, Data Networking Solutions, Industrial Automation, Energy or Critical Infrastructure, our local sales and product specialists are here for you to ensure your critical controls & components and your business is protected.
Also known as: 783510859206, AHE16X16X6, HOFAHE16X16X6
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Various sizes of easily removable concentric knockouts on all four sides
- Mounting holes on back of box
- Provision for grounding
Specifications
| Height: | 16 in |
| Mounting: | Surface |
| Depth: | 6 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Width: | 16 in |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Number of Knockouts: | 14 |
| Knockouts: | Yes |
| Height: | 16 in |
| Depth: | 6 in |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Number of Knockouts: | 14 |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Width: | 16 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Knockouts: | Yes |