
T-Series Compact Outdoor T15, 800BTU 230V, Brushed, SS304
Item #: 0276054
Cat #: T150126G104
UPC: 783510221485
$ 5041.32 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
T-Series Compact Outdoor Acs have small footprint and designed to blend into surroundings. This T-Series Compact Outdoor T15, T150126G104 item is rated 800BTU 230V with a material of SS304 finish Brushed.
Overview
T-Series Compact Outdoor Acs have small footprint and designed to blend into surroundings. This T-Series Compact Outdoor T15, T150126G104 item is rated 800BTU 230V with a material of SS304 finish Brushed.
T-Series Compact Sealed Enclosure Air Conditioners have an easy mount flange for simple installation, and include a cleanable, reusable mesh filter that protects coild for maximum cooling performance. These rugged air conditioners are perfect for use in industrial automation, telecommunications, package handling equipment, security, defense systems, and more.
Also known as: 783510221485, T150126G104, HOFT150126G104
Specifications
| Width: | 7.500 in |
| Height: | 15.750 in |
| Depth: | 6.300 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Finish: | Brushed #3 |
| Wattage: | 264 |
| BTU: | 900 |
| Width: | 7.500 in |
| Depth: | 6.300 in |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Wattage: | 264 |
| Height: | 15.750 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Finish: | Brushed #3 |
| BTU: | 900 |