
T-Series Compact Outdoor T20, 2000BTU 460V, Brushed, SS304
Item #: 0276051
Cat #: T200246G401
UPC: 783510243043
$ 9586.35 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
T-Series Compact Outdoor Acs have small footprint and designed to blend into surroundings. This T-Series Compact Outdoor T20, T200246G401 item is rated 2000BTU 460V with a material of SS304 finish Brushed.
Overview
T-Series Compact Outdoor Acs have small footprint and designed to blend into surroundings. This T-Series Compact Outdoor T20, T200246G401 item is rated 2000BTU 460V with a material of SS304 finish Brushed.
T-Series Compact Sealed Enclosure Air Conditioners have an easy mount flange for simple installation, and include a cleanable, reusable mesh filter that protects coild for maximum cooling performance. These rugged air conditioners are perfect for use in industrial automation, telecommunications, package handling equipment, security, defense systems, and more.
Also known as: 783510243043, T200246G401, HOFT200246G401
Specifications
| Width: | 10 in |
| Wattage: | 586 |
| BTU: | 2000 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Height: | 24.250 in |
| Finish: | Brushed #3 |
| Depth: | 9.900 in |
| Width: | 10 in |
| BTU: | 2000 |
| Material: | Stainless Steel 304 |
| Finish: | Brushed #3 |
| Wattage: | 586 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Height: | 24.250 in |
| Depth: | 9.900 in |