
SpectraCool Narrow Indoor A/C Unit
Item #: 0275600
Cat #: N210216G050
UPC: 783510344450
$ 5681.29 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
Nominal BTU/Hr: 2000, Nominal Watts: 586, Max Current (A): 7.0/7.0, Fahrenheit Min: -40, Fahrenheit Max: 131, Voltage: 115 VAC, Height: 20.92", Width: 10.00", Depth: 9.90"
Overview
Nominal BTU/Hr: 2000, Nominal Watts: 586, Max Current (A): 7.0/7.0, Fahrenheit Min: -40, Fahrenheit Max: 131, Voltage: 115 VAC, Height: 20.92", Width: 10.00", Depth: 9.90"
Spectracool Narrow Compact Indoor Air Conditioners are designed to accommodates 12 inch deep cabinets, use R143A earth friendly refridgerants, and are UL listed to save customers time and money with agency approvals.
Also known as: 783510344450, N210216G050, HOFN210216G050
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Width: | 10 in |
| Material: | Steel |
| Wattage: | 586 |
| BTU: | 2000 |
| Finish: | Powder Coated |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Depth: | 9.900 in |
| Height: | 20.920 in |
| Color: | Light Gray |
| Material: | Steel |
| BTU: | 2000 |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 12 |
| Height: | 20.920 in |
| Width: | 10 in |
| Wattage: | 586 |
| Finish: | Powder Coated |
| Depth: | 9.900 in |