
Hinged-Cover with Knockouts Type 1, 6.00x6.00x4.00, Gray, Steel
Item #: 0271865
Cat #: AHE6X6X4
UPC: 783510510503
$ 37.29 EA
Company wide:
17
in stock
Documents & Guides
Hinged-Cover with Knockouts Type 1 have recessed, slotted flush latch, knockouts on all four sides. This Hinged-Cover with Knockouts Type 1, AHE6X6X4 item measures 6.00x6.00x4.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Hinged-Cover with Knockouts Type 1 have recessed, slotted flush latch, knockouts on all four sides. This Hinged-Cover with Knockouts Type 1, AHE6X6X4 item measures 6.00x6.00x4.00 inches with a material of Steel colored Gray.
nVent HOFFMAN HOFAHE6X6X4 boxes feature a recessed, slotted flush latch for security as well as knockouts on all four sides, making them suitable for a wide variety of applications.
Also known as: 783510510503, AHE6X6X4, HOFAHE6X6X4
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Various sizes of easily removable concentric knockouts on all four sides
- Mounting holes on back of box
- Provision for grounding
Specifications
| Depth: | 4 in |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Height: | 6 in |
| Material: | Steel |
| Width: | 6 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Number of Knockouts: | 6 |
| Knockouts: | Yes |
| Depth: | 4 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Height: | 6 in |
| Width: | 6 in |
| Number of Knockouts: | 6 |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Knockouts: | Yes |