
Small Hinge-Cover Enclosure Type 1, 8.00x8.00x6.00, Gray, Steel
Item #: 0270587
Cat #: A8N86
UPC: 783510348908
$ 140.59 EA
Company wide:
19
in stock
Documents & Guides
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A8N86 item measures 8.00x8.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A8N86 item measures 8.00x8.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
nVent HOFFMAN HOFA8N86 enclosures have a size range of 6 x 6 x 4-IN. to 14 x 12 x 8-IN. and meet basic functionality requirements for applications that do not require oil- or dust-tight enclosures.
Also known as: 783510348908, A8N86, HOFA8N86
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Flush slotted latch operated with a screwdriver; optional latches available
- Weldnuts provided for mounting optional panels
- Butt hinges
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Mounting: | Surface |
| Depth: | 6 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Width: | 8 in |
| Material: | Steel |
| Height: | 8 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Width: | 8 in |
| Height: | 8 in |
| Depth: | 6 in |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |