
$ 68.15 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
SB400AL - POWER BLOCK SB 400AL
Overview
SB400AL - POWER BLOCK SB 400AL
High-capacity DIN-mounted Power Block for primary/secondary switchboard and machine power connections. Modular, snap-together design accepts round cable or flat Flexibar/IBSB conductors, provides visual connection inspection, high short-circuit rating and easy DIN-rail or panel mounting. Ideal for reliable, compact power distribution. RoHS compliant.
Also known as: 782856912705, 561164, EFX561164
Specifications
| Poles: | 1 |
| Amps: | 335 |
| IP/NEMA Rating: | IP20 |
| Material: | Aluminum |
| Width: | 1.630 in |
| Allowable Gauge Range: | 400 |
| Finish: | Tinned |
| Height: | 5.760 in |
| Depth: | 3.230 in |
| Poles: | 1 |
| IP/NEMA Rating: | IP20 |
| Width: | 1.630 in |
| Finish: | Tinned |
| Depth: | 3.230 in |
| Amps: | 335 |
| Material: | Aluminum |
| Allowable Gauge Range: | 400 |
| Height: | 5.760 in |