
Medium Hinged-Cover Type 1, 20.00x20.00x6.62, Gray, Steel
Item #: 0261469
Cat #: A20N20ALP
UPC: 783510859701
$ 462.27 EA
Company wide:
12
in stock
Documents & Guides
Medium Hinged-Cover Pull Box, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Medium Hinged-Cover Type 1, A20N20ALP item measures 20.00x20.00x6.62 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Medium Hinged-Cover Pull Box, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Medium Hinged-Cover Type 1, A20N20ALP item measures 20.00x20.00x6.62 inches with a material of Steel colored Gray.
Designed for use in control and instrumentation applications in areas which do not require oiltight and dusttight specifications.
Also known as: 783510859701, A20N20ALP, HOFA20N20ALP
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Collar studs provided for mounting optional panel
- Slotted flush latches; optional latches available
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Height: | 20 in |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Width: | 20 in |
| Material: | Steel |
| Depth: | 6.620 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Height: | 20 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Width: | 20 in |
| Depth: | 6.620 in |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |