
Medium Hinged-Cover Type 1, 36.00x30.00x6.62, Gray, Steel
Item #: 0259101
Cat #: A36N30ALP
UPC: 783510860301
$ 727.95 EA
Company wide:
0
in stock
Documents & Guides
Medium Hinged-Cover Pull Box, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Medium Hinged-Cover Type 1, A36N30ALP item measures 36.00x30.00x6.62 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Medium Hinged-Cover Pull Box, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Medium Hinged-Cover Type 1, A36N30ALP item measures 36.00x30.00x6.62 inches with a material of Steel colored Gray.
These enclosures have a size range of 16 x 12 x 6-in. to 36 x 30 x 12-in. and meet basic functionality requirements for applications that do not require oil- or dust-tight enclosures.
Also known as: 783510860301, A36N30ALP, HOFA36N30ALP
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Collar studs provided for mounting optional panel
- Slotted flush latches; optional latches available
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Width: | 30 in |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Height: | 36 in |
| Depth: | 6.620 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Width: | 30 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Material: | Steel |
| Depth: | 6.620 in |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Height: | 36 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |