
Compact Series Enclosure Type 4X, 200x230x110mm, Gray, Aluminum
Item #: 0217338
Cat #: CCA202311
UPC: 783510666804
$ 479.38 EA
Company wide:
1
in stock
Documents & Guides
This Compact Series aluminum enclosure is for indoor or outdoor use in corrosive environments. This Compact Series Enclosure Type 4X, CCA202311 item measures 200x230x110mm with a material of Aluminumcolored Gray.
Overview
This Compact Series aluminum enclosure is for indoor or outdoor use in corrosive environments. This Compact Series Enclosure Type 4X, CCA202311 item measures 200x230x110mm with a material of Aluminumcolored Gray.
Compact Series Enclosures are for use in indoor or outdoor applications, these enclosures protect components and controls in corrosive environments.
Also known as: 783510666804, CCA202311, HOFCCA202311
Features & Benefits
- Cast Aluminum material
- No welded seams or sharp corners
- Stainless steel captivated cover screws placed outside sealed area
- Two to four grounding screws located on enclosure back wall
- Oil-resistant, seamless foam-in-place gasket
- Tongue-and-groove sealing construction
- Threaded internal bosses provided for mounting optional panels, rails and other components
- Mounting holes provided in corners outside of gasketed area
Specifications
| Material: | Cast Aluminum |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Color: | Gray |
| Mounting: | Wall |
| Height: | 7.870 in |
| Width: | 9.050 in |
| Depth: | 4.330 in |
| Finish: | Powder Coated, Painted |
| Knockouts: | No |
| Material: | Cast Aluminum |
| Color: | Gray |
| Height: | 7.870 in |
| Depth: | 4.330 in |
| Knockouts: | No |
| IP/NEMA Rating: | IP66, NEMA 4X, NEMA 4 |
| Mounting: | Wall |
| Width: | 9.050 in |
| Finish: | Powder Coated, Painted |