
Small Hinge-Cover Enclosure Type 1, 12.00x12.00x8.00, Gray, Steel
Item #: 0026887
Cat #: A12N128
UPC: 783510344009
$ 234.71 EA
Company wide:
13
in stock
Documents & Guides
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A12N128 item measures 12.00x12.00x8.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A12N128 item measures 12.00x12.00x8.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Designed for use in control and instrumentation applications in areas which do not require oiltight and dusttight specifications.
Also known as: 783510344009, A12N128, HOFA12N128
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Flush slotted latch operated with a screwdriver; optional latches available
- Weldnuts provided for mounting optional panels
- Butt hinges
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Height: | 12 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 8 in |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Height: | 12 in |
| Depth: | 8 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Material: | Steel |
| Width: | 12 in |
| Mounting: | Surface |
| Color: | Gray |
| Special Program: | Hoffman On Demand |