
Small Hinge-Cover Enclosure Type 1, 12.00x10.00x6.00, Gray, Steel
Item #: 0026883
Cat #: A12N106
UPC: 783510342401
$ 190.63 EA
Company wide:
1
in stock
Documents & Guides
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A12N106 item measures 12.00x10.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A12N106 item measures 12.00x10.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Designed for use in control and instrumentation applications in areas which do not require oiltight and dusttight specifications.
Also known as: 783510342401, A12N106, HOFA12N106
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Flush slotted latch operated with a screwdriver; optional latches available
- Weldnuts provided for mounting optional panels
- Butt hinges
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Height: | 12 in |
| Mounting: | Surface |
| Depth: | 6 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Width: | 10 in |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Height: | 12 in |
| Depth: | 6 in |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Width: | 10 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |