
Small Hinge-Cover Enclosure Type 1, 10.00x10.00x6.00, Gray, Steel
Item #: 0026834
Cat #: A10N106
UPC: 783510343903
$ 173.95 EA
Company wide:
1
in stock
Documents & Guides
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A10N106 item measures 10.00x10.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Overview
Small Hinged-Cover, Type 1, are used in a wide range of indoor applications. This Small Hinge-Cover Type 1, A10N106 item measures 10.00x10.00x6.00 inches with a material of Steel colored Gray.
Small Enclosure, Type 1, Hinged Cover, Size/Dims: 10" x 10" x 6", Material/Finish: Steel/Gray
Also known as: 783510343903, A10N106, HOFA10N106
Features & Benefits
- Butt hinges on door
- Flush slotted latch operated with a screwdriver; optional latches available
- Weldnuts provided for mounting optional panels
- Butt hinges
- Mounting holes on back of enclosure
Specifications
| Mounting: | Surface |
| Depth: | 6 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Color: | Gray |
| Width: | 10 in |
| Material: | Steel |
| Height: | 10 in |
| Special Program: | Hoffman On Demand |
| Mounting: | Surface |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1, IP30 |
| Width: | 10 in |
| Height: | 10 in |
| Depth: | 6 in |
| Color: | Gray |
| Material: | Steel |
| Special Program: | Hoffman On Demand |