
6A Time Delay Midget Fuse, 500 VAC, 10 kA, Class CC
Item #: 0008344
Cat #: FNQ-6
UPC: 051712786065
$ 41.28 EA
Company wide:
653
in stock
Documents & Guides
6A Time Delay Midget Fuse, 500 VAC, 10 kA, Class CC, 13/32" x 1-1/2"
Overview
6A Time Delay Midget Fuse, 500 VAC, 10 kA, Class CC, 13/32" x 1-1/2"
Also known as: 051712786065, FNQ-6, BUSFNQ6
Specifications
| Amps: | 6 |
| Diameter: | 13/32 in |
| Volts AC: | 500 |
| Length: | 1 1/2 in |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Color: | Orange |
| Mounting: | Cartridge |
| Class: | Midget |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Amps: | 6 |
| Volts AC: | 500 |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Mounting: | Cartridge |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Diameter: | 13/32 in |
| Length: | 1 1/2 in |
| Color: | Orange |
| Class: | Midget |